January 28, 2019

Crapo Announces 2019 Military Academy Nominations

Nominations made to U.S. Military Service Academies for the 2019-2020 Academic Year

Washington, D.C. – Idaho Senator Mike Crapo today announced the nomination of 38 Idaho students to the nation’s military academies.  The students’ applications are now receiving consideration by four of the U.S. academies, where final decisions will be made. 

“I have the esteemed honor to nominate distinguished students to the U.S. military service academies each year,” said Crapo.  “These students demonstrate their strong commitment to service and country by pursuing higher education in one of these academies.  I congratulate these Idahoans on their nomination and have every confidence in their leadership and academic skills as they continue to represent our state well into the future.” 

Each year, U.S. Senators and Representatives make nominations to four of the service academies.  The academies then select from the students nominated.  Crapo made nominations to the US. Military Academy (West Point), the U.S. Naval Academy, the U.S. Air Force Academy and the Merchant Marine Academy.  To qualify for a nomination, each student submitted an application and references and met certain scholastic requirements under a deadline.  A nomination does not guarantee acceptance.  Those wishing to apply for future nominations should contact Karen Roetter in Crapo's North Idaho Office in Coeur d'Alene at (208) 664-5490.  

U.S. Senator Mike Crapo's 2019 Academy Nominations are below:  

U.S. Military Academy (West Point, NY)

  1. Mary Brackett, Rogerson
  2. Shea Curran, Cataldo
  3. Kimberly Hawes, Chubbuck
  4. James Hirai, Wendell
  5. Isaiah McElderry, Moscow
  6. Bryce Mers, Boise
  7. Patricio Sainz, Ammon
  8. Victoria Sievers, Kimberly
  9. Trent Tucker, Meridian

10. Benjamin Wyatt, Boise 

U.S. Naval Academy (Annapolis, MD)

  1. John Bukowski, Coeur d’Alene
  2. Allison Church, Parma
  3. Reed Eddington, Idaho Falls
  4. Joseph Hall, Ketchum
  5. Esperanza Lawson, Nampa
  6. Justice Mermerian, Boise
  7. Brian Mullin, Boise
  8. Cole Roske, Pocatello
  9. Tyler Seeger, Meridian

10. Colt Uhlenkott, Midvale 

U.S. Air Force Academy (Colorado Springs, CO)

  1. Caleb Bryant, Meridian
  2. Spencer Davidson, Boise
  3. Hunter Diehl, Hailey
  4. Graham Elder, Boise
  5. Austin Emerick, Meridian
  6. Greydon Gatherum, Boise
  7. Beck Grasser, Eagle
  8. Anna Jeon, Boise
  9. Caitlyn McGarry, Boise

10. Moira Taber, Shoshone 

U.S. Merchant Marine Academy (Kings Point, NY)

  1. John Bukowski, Coeur d’Alene                         
  2. Henry Cecil, Garden City
  3. Shea Curran, Cataldo
  4. Colton Hawkins, Eagle
  5. Chase Miller, Boise
  6. Samuel Mueller, Nampa
  7. Brian Mullin, Boise
  8. Benedict Zepeda, Coeur d’Alene 

###